STOWMARKET & DISTRICT

BOWLS LEAGUE

FOUNDED 1913

Home About Us Clubs Committee Knock Out Comps Leagues Results 2018 Gallery

MENS SINGLES

FIRST ROUND to be played by 13th June

A

C Brooks (Rook)

v

S Parrin (Stan)

B

K Bailey (Bild)

v

K Jessop (Thiorn)

C

P Gladwell (Wood)

v

N Foulger (WLW)

D

J Berry (Rook

v

B Caley (CF)

E

E Hall (Wood)

v

B Hines (CF)

F

N Etheridge (BOE)

v

M James (IX)

G

G Squirrell (CF)

v

D Andrews (STAN)

H

B Mayhew (HPF)

v

A Offord (HPF)

I

D Sewell (ROOK)

v

S Leeder (ON)

J

A Chapman (THORN)

v

P Morris (STAN)

K

J Sewell (ROOK)

v

C Brewer (STAN)

L

K Rooney (HPF)

v

D Ewer (TMAG)

M

K Knights (THORN)

v

K Pybus (ROOK)

N

P Shepherd (HPF)

v

P Rich (MEND)







SECOND ROUND to be played by 10th July

1

S Parrin (Stan)

v

S Baison (ROOK)

2

E Hall (Wood)

v

B Caley (CF)

3

M James (IX)

v

P Gladwell (Wood)

4

B Norman (HPF)

v

K Crabbe (TMAG)

5

B Mayhew (HPF)

v

K Rooney (HPF)

6

S Leeder (ON)

v

K Ashdown (ROOK)

7

L Crick (TMAG)

v

D Andrews (STAN)

8

K Stockings (CF)

v

D Walker (HPF)

9

P Shepherd (HPF)

v

M Baskett (ON)

10

R Goodchild (WOOD)

v

P Hayward (CF)

11

R Sillett  (HPF)

v

S Gill (ROOK)

12

J Sewell (ROOK)

v

G Lamb (ROOK)

13

P Salmon (ON)

v

K Knights (THORN)

14

A Chapman (THORN)

v

A Chinery (ON)

15

P Truin (WOOD)

v

M Smith (IX)

16

Grant Nunn (HPF)

v

K Bailey (Bild)






THIRD ROUND to be played by 6th August

A

R Sillett  (HPF)

v

S Baison (ROOK)

B

K Stockings (CF)

v

B Norman (HPF)

C

P Hayward (CF)

v

P Salmon (ON)

D

S Leeder (ON)

v

B Mayhew (HPF)

E

P Shepherd (HPF)

v

E Hall (Wood)

F

A Chinery (ON)

v

L Crick (TMAG)

G

M Smith (IX)

v

K Bailey (Bild)

H

J Sewell (ROOK)

v

P Gladwell (Wood)







FOURTH  ROUND to be played by 24th August

1

P Gladwell (Wood)


E

2

D


K Stockings (CF)

3

F


A

4

M Smith (IX)


P Salmon (ON)







SEMI FINALS - to be played at  Combs Ford BC

on Saturday 31st August


3

v

1


2

v

4





FINAL - to be played at Thornham Magna BC

On Sunday 1st September



v








LADIES SINGLES

FIRST ROUND to be played by 13th July

A

D Copping (THORN)

v

G Walker (HPF)

B

T Johnson (BOE)

v

M Porter (ROOK)

C

J Truin (WOOD)

v

D Bailey (BILD)

D

A Baison (ROOK)

v

C Whitton (GTB)

E

J Andrews (STAN)

v

J Harrison (BILD)







SECOND ROUND to be played by 17th August

1

J Truin (WOOD)

v

J Andrews (STAN)

2

T Johnson (BOE)

v

E Jessup (THORN)

3

A Mondon (ON)

v

C Whitton (GTB)

4

D Copping (THORN)

v

C Pybus (ROOK)







SEMI FINALS to be played at Combs Ford BC

On Sunday 31st August


J Andrews (STAN)

v

E Jessup (THORN)


4

v

3





FINAL - to be played at Thornham Magna BC

On Sunday



v






UNDER 25’s SINGLES

FINAL - to be played at Thornham Magna BC

on Sunday 1st September


A Carter (ON)

v

S Parrin (STAN)





SINGLES COMPETITIONS

2019

Knock Out Cups  Pairs Competitions Triples Competitions

click the relevant button for the competition you wish to view